Zmiana koloru drewna

Drewno poddane działaniu promieni światła i promieni słonecznych (ultrafioletowych) zmienia swój kolor. Zmiana barwy jest procesem, który trwa do momentu wysycenia  – zwykle po 6-12 miesiącach, w zależności od gatunku drewna i natężenia światła. Niektóre gatunki w mniejszym stopniu ulegają procesowi zmiany barwy, również szybkość reakcji jest inna. Wiśnia na przykład ciemnieje w tempie dość szybkim a jasne gatunki drewna jak jesion, klon i brzoza przybierają żółty odcień. Zmiany pod wpływem światła są naturalnym procesem, którego w przypadku drewna nie można uniknąć.

Dlatego też wybierając podłogę, należy zwrócić uwagę jak będzie padało światło słoneczne w danym pomieszczeniu. Gatunki drewna, które łatwo zmieniają barwę nie powinny być stosowane w pomieszczeniach o bardzo intensywnym nasłonecznieniu, ponieważ w miejscach, gdzie padają promienie słoneczne powstaną przebarwienia o innym natężeniu niż w miejscach, gdzie promienie słoneczne nie docierają bezpośrednio, np. w zacienionych miejscach, pod meblami, za drzwiami, pod dywanami.
Gatunkami najbardziej wrażliwymi na zmianę barwy są drewna egzotyczne, dlatego po położeniu podłogi z tych gatunków drewna sugerujemy poddanie jej działaniu promieni słonecznych w równym zakresie, w całym pomieszczeniu.

Zmiana koloru

gatunekzmiana koloru pod wpływem światła
badiwidoczna (ciemnieje)
brzozaumiarkowana
bukumiarkowana
buk parzonyumiarkowana
dąbumiarkowana
dąb czerwonyumiarkowana
doussiewidoczna (ciemnieje)
jatobawidoczna (ciemnieje)
jesionumiarkowana
kambalawidoczna (ciemnieje)
klon europejskiumiarkowana
merbauwidoczna (ciemnieje)
orzech amerykańskiumiarkowana
orzech europejskiumiarkowana
sapelleumiarkowana
taliumiarkowana
wengewidoczna (ciemnieje)
wiśniawidoczna (ciemnieje)